Květen 2013

Narozeninový článek

12. května 2013 v 16:09 | Jája |  Everything

Moje mamka si vždy přála holčičku, ale vlasy ji česat a upravovat nebavilo, proto jsem do třetí třídy nikdy neměla vlasy delší než po ramena (ve školce jsem dokonce byla na ježka). Péče se taky neřešila, 1x týdně umyto nějakým obyčejným šamponem co byl zrovna po ruce.
V devíti letech už jsem byla samostatná a vlasy si nechala trochu narůst, ale nic dlouhého, jen kousek pod ramena. Vlasy se mi víc mastily, tak jsem je musela častěji umývat. Takhle jsem to udržovala 2 roky, sem tam jsem byla u kadeřnice na zástřih konečků a ofiny. V této době u mě proběhly první melíry z barvy co zbyla tetě.
Kolem 11. roku u mě začala puberta, vlasy se víc mastily, ale hlavně se kroutily. Nebyly to hezké vlnky nebo kudrny, spíš to vypadalo, jako by jsem se špatně vyspala.Přišla jsem na chuť sestřiné žehličce. Každé ráno jsem nehezké odstávající vlasy přežehlila a přelakovala, spokojenost. Hormonálními změnami se mi vytvořily neskutečné lupy, odlupovaly se mi až půlcentimetrové šupiny! Naštěstí to vyřešil "zázračný" šampon z lékárny.
V dalším roce jsem se o vlasy začala starat co se týče vzhledu, bohužel špatně jak uvidíte za chvilku.
Každé ráno jsem je myla chemickým šamponem, většinou použila kondicionér, ale nebylo to vždy. Hold když se mi nechtělo vstávat, nebyl čas na kondicionér. Následovalo foukání fénem z roku raz dva tři bez difuzéru, samozřejmě na vysokou teplotu, aby to bylo rychlé. Pokud se mi zvlnil jediný vlásek, použila jsem ještě žehličku. Na závěr samozřejmě přelakovat, aby to bylo dokonalé. Když přišla zima a já chodila ven s čerstvě vyfénovanou hlavou, neudělalo to dobře ani vlasům, ani mému zdraví (jo jo, babička mě varovala). V mrazu se mi dokonce na některém vlasu vytvořil led a následně se zlomil, také jsem chodila každý týden k ušnímu kvůli zánětu. Vlasy jsem chtěla udržovat zdravé, používala jsem silikonové bomby, značky z drogérií a nepovedené domácí zábaly (sražené vejce, kousky banánu zacuchané ve vlasech, vysušené vlasy po medu...). Ani experimenty s barvami mě neminuly. V jedné drogérii mě zaujala modrá barva na vlasy, nebyla drahá a tak jsem si ji koupila. Jako tmavovláska jsem byla naivní, když jsem si myslela, že mi chytne. Nevzdávala jsem se a pramínek vlasů jsem barvila do té doby, než barva došla. Vlasy úplně vysušené, zničené, chlupaté, polámané a upadávaly. Moje vlasy byly v naprosto příšerném stavu, ale nevadilo mi to, hlavně že byly každé ráno rovné a držely tvar.
To vše se změnilo, když mi jeden kamarád (tenkrát se mi moc líbil) řekl, ať už se ostříhám, že je to fakt hnus. Nebojte se, nestalo se tak ;). Pátrala jsem po netu a hledala rady na spravení vlasů. Kupovala jsem masky, vyráběla je i doma. Pořídila jsem si Hennu (bezbarvou) a tu jsem používala každý týden. První 3 týdny jsem byla nadšená, že mi Henna opravdu vlasy napravila, byly zacelené, lesklé, hebké a všechno co jsem chtěla. Dál už to byla katastrofa, prostě jsem ji používala příliš často a navíc samotnou, bez oleje, vajíčka a dalších přísad. Už jsem byla zoufalá a ejhle, objevila jsem úžasnou stránku.
Zatoužila jsem po dlouhých zdravých vlasech a šla jsem si za tím. Vyházela veškeré silikony, koupila si obyčejný kopřivový šampon, balzám od Alverde a začalo stříhání podle Měsíce. Také už jsem vlasy nemyla ráno, nepoužívala fén a žehličku jen vyjímečně. Objevovala jsem taje složení kosmetiky, kouzlo ostrých nůžek, česala jsem se dřevěným hřebenem, prodlužovala mycí interval a nakupovala spoustu vlasové kosmetiky, zejména přírodní. Zašlo to tak daleko, že ve svých 14 letech jsem vlastnila zhruba 10 šampnů, 15 kondicionérů a další serepetičky jako oleje, masky, kančí hřeben atd. Na popud rodiny už jsem nic nekupovala, je spotřebovávala.
Velkým zlomem pro mě bylo objevení "No poo". Zjednodušeně je to mytí bez šamponu. Já využívám a střídám všechny metody- mytí kondicionérem, mytí jedlou sodou a jablečným octem, vejcomedový šampon, water only. Opravdu mi to hodně prodloužilo mycí interval, myju 2x týdně. Šetří to nejen čas, ale i peníze a vlasy.